Co wpływa na pozycję strony w Google?

Data publikacji: 2017.04.12

Chyba każdy, kto prowadzi jakiś biznes w sieci, albo ma przynajmniej swoją stronę internetową marzy, by być jak najwyżej w rankingach Google'a. W czasach, gdy potencjalni klienci szukają najczęściej informacji o usługach i produktach właśnie przez wyszukiwarki, pozycja witryny może przesądzać o sukcesach firm, a nawet o ich przetrwaniu. Co ma zatem wpływ na to, jak Google pozycjonuje witryny? Nie zawsze wiadomo, w końcu firma z Mountain View jest dość tajemnicza, a jej algorytmy dość często się zmieniają. Niemniej można wskazać na wiele czynników, które mają wpływ na pozycjonowanie strony w wyszukiwarkach.

Domena ma znaczenie

Zwykle specjaliści od SEO zaczynają pracę od kontentu, czyli zawartości witryny. Ale warto pamiętać, że nawet adres domeny ma znaczenie w rankingach wyszukiwarek. Specjaliści radzą, by słowo kluczowe było pierwszym słowem w domenie. Również warto zadbać o to, by i w subdomenach często występowało słowo kluczowe. Zanim kupimy daną domenę, warto się też dowiedzieć, jaką miała historię. Jeśli często zmieniała właścicieli, to może to negatywnie wpłynąć na pozycjonowanie. 

Pozycjonowanie a zawartość strony

Kluczowy jest zawsze tytuł - zarówno samej strony, jak i poszczególnych artykułów. Warto by tytuł zaczynał się od wybranego słowa kluczowego. Możemy je zresztą potem powtarzać - na przykład w opisach czy śródtytułach. Ale i w samej treści najlepiej też powtarzać wielokrotnie słowo kluczowe. Choć oczywiście nie warto tu przesadzać, bowiem gdy Google uzna, że konkretna fraza jest zbyt często powtarzana w tekstem, może go uznać za przepozycjonowany. A to też nie wpłynie pozytywnie na pozycję strony. Wielokrotnie właściciele stron zastanawiają się, czy długość artykułu ma wpływ na jego pozycję w wyszukiwarce Google. Według najnowszych algorytmów, może mieć to znaczenie. Google uważa bowiem, że jeśli artykuł jest odpowiednio długi, to bardziej zgłębia temat i stanowi większą wartość dla odbiorcy, a co za tym idzie - bardziej promuje jego pozycję. Najlepiej też zadbać, by treści na stronie były unikalne - nie tylko ze względów etycznych. Gdy pojawia się na stronie teść, która już funkcjonuje w sieci, to pozycja takiej strony mocno spada w wyszukiwarce.

Warto zadbać o treść

Jakość kontentu ma bardzo duże znaczenie dla Google'a. Trzeba pamiętać, że firma od lat walczy z tak zwanymi farmami treści, które skupiają kontent bardzo niskiej treści. Lepiej więc zadbać o autorski kontent. Wyszukiwarka bardzo ceni aktualizowane treści, ale dobry kontent zwiększy zapytania o naszą domenę i może sprawić, że treści będą popularne w mediach społecznościowych. A to wszystko ma bardzo duże znaczenie w pozycjonowaniu. Dlatego niezbędne jest utworzenie profili strony na największych serwisach społecznościowych, czyli na przykład na Facebooku czy Twitterze. Jeśli firma ma profil biznesowy, nie zaszkodzi również zarejestrowanie się na LinkedIn czy GoldenLine. Pojawi się oczywiście w tym momencie pokusa kupowania fanów lub sztucznego generowania wyświetleń na takich serwisach. Nie jest to jednak najlepszy pomysł - Google zna te wszystkie sztuczki i jest je w stanie bardzo dobrze zinterpretować. 

Dobra treść to też regularna liczna wejść na stronę. A to Google ceni znacznie bardziej niż strony, które mają pojedyncze popularne artykuły i odnotowują dużą ilość wejść tylko raz na jakiś czas. Ciekawe i wciągające artykuły czy filmy powinny też spowodować, że na stronie pojawiać się będzie dużo komentarzy. To też się liczy, o ile oczywiście nie są to komentarze spammerskie. 

Jak wpływają na pozycjonowanie reklamy i kwestie techniczne

Oczywiście Google nie jest przeciwnikiem reklam - w końcu dla firmy jest to kluczowy biznes. Ale wyszukiwarka bardzo negatywnie podchodzi o agresywnych form reklamy - na przykład pop-upów czy innych kontrowersyjnych form. Ale nawet jeśli nie ma na stronie reklam tego typu, warto zadbać by nie było ich zbyt dużo oraz by nie pojawiały się powyżej linii ekranu. Na pozycję wpływa też generalna jakość techniczna witryny. Jeśli ładuje się szybko - możemy liczyć na wyższe miejsca w rankingu. 

< Poprzedni artykuł
© Black Hood Press